Takie oto schorzenia można wyczytać z naszych oczu:
1). Grudka na powiece (tak może objawiać się gradówka) – należy wiedzieć, że najczęściej towarzyszy jej zgrubienie, a czasem zaczerwienienia powieki. Może także wystąpić ból, zazwyczaj wtedy, kiedy w tym miejscu rozwinie się stan zapalny. W razie pojawienia się infekcji powiek konieczna jest wizyta u okulisty. Doraźnie pomagają ciepłe suche okłady. Lekarz zazwyczaj zaleca też smarowanie oka maściami ze sterydem lub antybiotykiem.
2). Podpuchnięte oczy (powinny nas skłonić do zbadania nerek) – pobudka z opuchniętymi powiekami to nie zawsze sygnał, że trzeba lepiej się wysypiać. Często worki pod oczami to wina gorszej pracy nerek. Organizm zaczyna gromadzić wtedy wodę, co objawia się między innymi opuchlizną twarzy i kostek. Jeżeli obrzęki tworzą się nie tylko po zarwanej nocy, wówczas możemy mieć powód do niepokoju. Należy udać się do internisty, który zleci badanie krwi i moczu. Lepiej unikać w tym czasie solonych potraw, ponieważ sprzyjają zatrzymywaniu płynów w organizmie. Należy także pić dużo wody lub zielonej herbaty, bowiem to usprawni wypłukiwanie toksyn.
3). Ciemne plamy pod oczami (to mogą być przebarwienia posłoneczne lub zawirowania hormonalne) – nieestetyczne przebarwienia na twarzy to często efekt opalania. Plamy na skórze mogą pojawiać się pod wpływem słońca, kiedy jednocześnie przyjmujemy preparaty z hormonami, wyciągiem z dziurawca, niektóre antybiotyki czy leki moczopędne. Plamy zazwyczaj tworzą się pod oczami, na czole lub nad ustami. To także częste zjawisko u kobiet w ciąży i ma to związek z zawirowaniami hormonalnymi w tym czasie. Generalnie słońce i hormony stanowią niedobraną parę, dlatego lepiej podczas ich przyjmowania, jak również w ciąży, stosować wysoką ochronę UV. Pozbycie się plam posłonecznych jest bowiem trudne i zwykle wiąże się z zabiegiem u dermatologa.
4). Żółte grudki wokół oczu (mówią o nadwyżce cholesterolu) – palenie, tłusta dieta i brak ruchu podwyższają poziom cholesterolu w organizmie. Na górnych i dolnych powiekach mogą pojawić się wtedy grudki, tzw. kępki żółte. Sygnalizują, że organizm gromadzi za dużo tłuszczu. Wtedy poziom cholesterolu gwałtownie wzrasta, co zagraża między innymi sercu. Dlatego też należy regularnie badać jego poziom we krwi. Najbardziej wiarygodnym badaniem jest lipidogram, który sprawdza obie frakcje cholesterolu. Kiedy wyniki wykażą nadwyżkę złego cholesterolu LDL (powyżej 100 mg/dl), konieczna jest zmiana diety: mniej tłuszczu zwierzęcego i słodyczy, więcej warzyw, ryb morskich i produktów pełnoziarnistych. Do planu dnia należy koniecznie wpisać też systematyczną aktywność fizyczną. Najlepiej trenować co najmniej trzy razy w tygodniu przez około pół godziny czasu. Kiedy te zmiany nie pomagają, lekarz przepisze nam preparaty, które obniżają poziom cholesterolu.
5). Bolesny obrzęk (możliwe, że rozwija się jęczmień lub mamy alergię) – obrzękowi na powiece towarzyszy ból i zaczerwienienie tej okolicy. Niekiedy pojawia się też ropna wydzielina na brzegu powieki. Jęczmień to stan zapalny powiek. Pojawia się często, wtedy, kiedy pogarsza się odporność organizmu. By się go pozbyć, pomagają ciepłe okłady i maści z antybiotykiem. Natomiast nie pomaga, a wręcz może szkodzić, pocieranie powieki złotą obrączką. Warto też pamiętać o tym, że obrzęk powiek połączony z zaczerwieniem i swędzeniem, a do tego podrażnieniem oczu, czasem świadczy i uczuleniu. Wtedy okulista może zapisać maści ze sterydem oraz łagodzące krople do oczu.
6). Przerzedzenie brwi (czasem świadczy o kłopotach z tarczycą) – jeżeli następuje gwałtownie, a towarzyszy mu tycie, uczucie zmęczenia, to mogą być objawy niedoczynności tarczycy. Aby się o tym przekonać, należy zrobić badanie TSH. Przyczyną wypadania włosków może być też stres. Wtedy pomagają na przykład techniki relaksacyjne. Jeśli problem jest poważny i brwi mocno wypadają, możemy wówczas wypróbować preparaty wspomagające odrastanie włosków.