Pomoc

Lokalne pomaganie, czyli jak pomóc swojej społeczności

Wiele mówi się ostatnio o dzieciach z biednych krajów, które nie mają dostępów do edukacji i cierpią z powodu głodu i przymusowej pracy. Ale wystarczy się rozejrzeć, żeby zauważyć, że bardzo blisko nas, znacznie bliżej, niż nam się wydaje, są osoby, które doświadczają takich samych problemów. Jeśli chcesz pomagać, zacznij od osób ze swojego najbliższego otoczenia i popraw jakość życia swojej społeczności!

Lokalny wolontariat
Nie trzeba robić tego na własną rękę, w twojej okolicy na pewno działa kilka wolontariatów, które pomagają najlepiej, jak mogą. W takich strukturach dodatkowa pomoc jest zawsze mile widziana, zwłaszcza jeśli znasz się na tym, w czym specjalizuje się dana jednostka. Wolontariat to zajęcie nieodpłatne, a więc nie dostaniesz żadnego wynagrodzenia za działanie w nim. Nie jest to zajęcie na cały etat, ale jeśli masz chwilę wolnego, nawet jeden wieczór w tygodniu, warto zainwestować go w innych. Pamiętaj, że dobro zawsze wraca, a do tego robisz coś, co zmieni świat. I to nie byle jaki, bo ten, którego jesteś bezpośrednią częścią.

Pomoc w zbiórkach
Jeśli twoja lokalna społeczność organizuje zbiórkę na szlachetny cel, możesz ją wspomóc tym, co mas. Jeśli zbierają stare zabawki dla domu dziecka, a Tobie od dawna zalegają na półce stare gry planszowe, oddaj je. Jeśli zbierane są ubrania dla domu samotnej matki, a Ty masz szafę przepełnioną starym nienoszonymi ubraniami w dobrym stanie, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby się ich pozbyć z korzyścią dla kogoś innego. Zbiórki to nie zawsze pieniądze, których przeznaczenia nigdy do końca nie jesteśmy pewni, często to realne przedmioty, które trafiają do konkretnych, czasem znanych nam ludzi.

Pomóż jednej osobie
Nie trzeba od razu angażować się w działalność rozległą i obejmującą sporo dziedzin życia. Być może na twojej klatce mieszka ktoś, kto jest niesamodzielny i potrzebuje w czymś pomocy? Albo któraś z sąsiadek wychowuje samotnie dziecko i nie ma go z kim zostawić, gdy idzie na nocną zmianę? Może jakiś uczeń z twojej okolicy potrzebuje pomocy z nauką? To wszystko to drobne gesty, które możesz komuś podarować i znacznie polepszyć jego komfort życia. Jednocześnie budujesz wokół siebie społeczność życzliwych i szczęśliwych ludzi, którzy chętnie pomogą nam, gdy będziemy ich potrzebować.