Oglądając widowiska sportowe, bardzo często możesz zauważyć zupełnie nieznane Ci osoby przebywające w otoczeniu największych gwiazd. Zastanawiasz się, skąd się biorą ludzie pomagający zawodnikom przed startem, dbający o atmosferę, przybijający piątki z prezesami federacji? Bardzo często to… wolontariusze!
Wolontariat bardzo często kojarzony jest ze zbiórkami żywności, wyprowadzaniem psów w schronisku, wizytach w szpitalu dziecięcym, zabawie z dziećmi czy pomocy osobom starszym. Osoby niedziałające społecznie zapytane o przyczynę swojej postawy bardzo często argumentują ją brakiem zaufania do zwierząt, brakiem doświadczenia w kontaktach z osobami starszymi i dziećmi czy brakiem czasu. Uważają, że bez wykształcenia pedagogicznego czy medycznego nie są w stanie nic od siebie dać. Nic bardziej mylnego! Jedną z najmniej znanych form działalności społecznej jest wolontariat sportowy. Polega on na wspieraniu swoją pracą wydarzenia, najczęściej zawodów, turniejów, czy nawet mistrzostw.
Jak zaangażować się w wolontariat sportowy?
Wielkie wydarzenia nie mogą odbyć się bez wsparcia wolontariuszy. Najwięcej ochotników poszukiwanych jest przy imprezach rangi mistrzowskiej. Warto jest poszukać dedykowanych grup na Facebooku, gdzie ludzie dzielą się informacjami o rekrutacjach. Śledź media społecznościowe związków sportowych.
Jeśli jesteś fanem konkretnej dyscypliny sportowej, wyszukaj w internecie terminarz imprez rangi mistrzowskiej, czy turniejów. Każda impreza ma swoją stronę internetową. Większość z nich posiada zakładkę dedykowaną wolontariuszom, gdzie można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji i proponowanych działań. Jeśli takowej nie ma, na pewno podane są informacje o dostępnych formach kontaktu z organizatorem. Warto napisać maila i zapytać o rolę wolontariuszy w wydarzeniu.
Jakie zadania powierzane są wolontariuszom?
Jest to uzależnione od charakterystyki imprezy. Największym powodzeniem cieszy się rola team attache, czyli opiekuna drużyny. Jest to osoba opiekująca się zawodnikami i sztabem od pierwszych do ostatnich chwil imprezy. Towarzyszy im podczas podróży, treningów i zawodów. Pomaga rozwiązywać codzienne problemy, przekazuje informacje i usprawnia komunikację z organizatorami. Ochotnicy usprawniają również działanie biura zawodów i hotelowych punktów informacyjnych. Odpowiadają za przydzielanie akredytacji i udzielanie informacji. Wolontariusze bardzo często pomagają w obsłudze kibiców. Pomagają odnaleźć miejsce na trybunach, konkretne punkty areny. W przypadku niszowych dyscyplin tłumaczą również zasady. Wspierają osoby z niepełnosprawnościami. Ochotnicy potrzebni są również mediom. Ich obecność w biurze prasowym jest nieoceniona.