Uczucie ciśnienia w uchu jest stosunkowo częstym zjawiskiem, które pojawia się przy zmianach ciśnienia atmosferycznego, np. podczas podróży samolotem, lub wspinaczki górskiej.
Przez większość czasu to uczucie ucisku nie jest niebezpieczne i zwykle mija w ciągu kilku minut. Są jednak pewne techniki, które można wykonać, aby szybciej odetkać uszy i złagodzić dyskomfort.
Niezależnie od techniki bardzo ważne jest, aby były one wykonywane z należytą starannością, gdyż ucho jest bardzo wrażliwą strukturą. Ponadto, jeśli dyskomfort nie poprawia się, jeśli się pogarsza lub jeśli towarzyszą mu inne objawy, takie jak intensywny ból lub wydzielanie ropy, bardzo ważne jest, aby skonsultować się z laryngologiem w celu ustalenia przyczyny i rozpoczęcia najbardziej odpowiedniego leczenia.
1. Ziewnij kilka razy
Ziewanie pomaga powietrzu przemieszczać się do kanałów słuchowych, wyrównując ciśnienie i odblokowując uszy.
Aby to zrobić, wystarczy naśladować ustami ruch ziewania i patrzeć w niebo. Normalne jest, że podczas ziewania słyszy się delikatny dźwięk wewnątrz ucha, wskazujący na to, że ucho zostało odetkane. Jeśli tak się nie stanie, powtórz proces tyle razy, ile to konieczne, aż ucho zostanie odetkane.
Jeśli nie potrafisz ziewnąć mimowolnie, dobrym sposobem na naśladowanie tego ruchu jest otwarcie ust jak najszerzej, a następnie wykonanie wdechu i wydechu.
2. Żuj kawałek gumy
Żucie kawałka gumy powoduje ruch kilku mięśni w twarzy, co pozwala na usunięcie nadmiaru ciśnienia wewnątrz kanałów słuchowych. Technika ta jest dość prosta i może być stosowana nie tylko do odetkania uszu, ale także do zapobiegania ich zatykaniu się np. podczas podróży samolotem.
3. Woda pitna
Picie wody to kolejny sposób na poruszenie mięśni twarzy i wyrównanie ciśnienia wewnątrz uszu. Aby to zrobić, włóż wodę do ust, przytrzymaj nos dłonią i odchyl głowę do tyłu. Ruch mięśni wraz z brakiem powietrza spowoduje zmianę ciśnienia i odetkanie ucha.
4. Wstrzymaj oddech
Innym sposobem na otwarcie kanałów słuchowych i zrównoważenie ciśnienia, które powoduje uczucie zatkanego ucha, jest wzięcie głębokiego wdechu, przytrzymanie nosa dłonią i próba wypuszczenia powietrza z nosa, przy jednoczesnym jego zatkaniu.
5. Zastosuj ciepły okład
Technika ta sprawdza się najlepiej, gdy ucisk w uchu spowodowany jest grypą lub alergią, ale może być stosowana także w innych sytuacjach. Wystarczy przyłożyć ciepły kompres do ucha i przytrzymać go przez 2 do 3 minut.
Spodobały Ci się powyższe porady? Więcej podobnych, prostych sztuczek na temat zdrowia oferuje strona: https://qualitymagazyn.pl